Styl minimalistyczny

styl minimalistyczny

Categories:

Minimalistyczny urok nowoczesnych wnętrz

Styl minimalistyczny jest odpowiedzią na przesycenie konsumpcjonizmem i ogólnym nadmiarem rzeczy wokół. Nie jest to jednak tylko sposób na wnętrze. Minimalizm powstał już w latach 50 XX wieku jako styl w sztuce, a dziś po ponad 70 latach ewoluował do stylu życia, który ciągle zdobywa popularność wśród osób dążących do wewnętrznego spokoju i harmonii. Jednym z głównych zamysłów tej ideologii jest posiadanie tylko i wyłącznie najpotrzebniejszych przedmiotów, aby skupić się raczej na rozwoju osobistym niż rzeczach materialnych, doświadczać życia i być obecnym w chwili. Faktem jest, że im mniejszy panuje chaos i bałagan wokół nas, tym mamy czystszy umysł, co sprzyja również skupieniu i owocnej pracy.

Idea minimalistycznego wnętrza

Główną koncepcją projektowania minimalistycznych wnętrz jest zasada „less is more”, czyli mniej znaczy więcej. Zwolennicy tego nurtu bynajmniej nie oszczędzają na jakości. Wprost przeciwnie, wybierają do swojego domu mało mebli i dodatków, ale nie ma wśród nich miejsca na kiepską jakość. Wyboru dokonuje się świadomie, czego efektem są rzeczy funkcjonalne, cechujące się prostotą formy, ale często wykonane z najlepszej jakości materiałów. Do mieszkania wstawia się tylko to, czego rzeczywiście domownicy potrzebują. Pozwala to na lepsze wykorzystanie i zagospodarowanie dostępnej przestrzeni, a tym samym sprzyja utrzymaniu porządku, który minimaliści uwielbiają. Nawet dodatki dekoracyjne występują wyłącznie w ograniczonej ilości i każdy z nich powinien posiadać stronę praktyczną. Stawia się raczej na stonowane neutralne kolory, które nie rażą i nie rozpraszają. W stylu tym z pewnością odnajdą się osoby dobrze zorganizowane, lubiące przestrzeń i porządek, a pogardzą nim wszyscy, którzy uwielbiają wokół siebie twórczy chaos.

styl minimalistyczny

Jak w praktyce sprawdza się twierdzenie minimalistów – less is more?

Niektórzy uważają wnętrza minimalistyczne za mało przytulne, wręcz sterylne, którym brak domowego klimatu i szczególnego wyrazu. Jest to określenie dosyć krzywdzące zważywszy na efekt, jaki potrafi zasada „less is more” wywołać. Mała ilość mebli sprawia, że każdy z nich jest dobrze wyeksponowany i nic nie zakłóca jego prezencji. Jeśli będzie to elegancka sofa, czy regał bez żadnych dodatkowych ozdób, aczkolwiek przyciągający uwagę prostym, lecz nieoczywistym kształtem, spełni swoje zadanie podwójnie. Z jednej strony posłuży do tego, do czego został przeznaczony, a z drugiej nada wnętrzu odpowiedni charakter. Innym przykładem na „mniej znaczy więcej” mogą być minimalistyczne ażurowe schody bez podstopni, które przepuszczają światło, a nawet tworzą swoiste światłocienie. Wyposażone w ochronną szklaną balustradę nie przytłaczają wizualnie przestrzeni. Często same kształty minimalistycznego wyposażenia wnętrz oparte na zasadzie „less is more”posiadają dodatkowe zalety. Przykładowo meble tapicerowane na cienkich nóżkach dodają wnętrzu lekkości, co wpływa korzystnie na ich odbiór wizualny, szczególnie w małych pomieszczeniach. Same takie meble są lżejsze i bardziej mobilne, co przynosi korzyści także podczas sprzątania. Natomiast meble do przechowywania opierają się na prostych geometrycznych bryłach, często robionych na zamówienie po to, aby wykorzystać optymalnie przestrzeń, między innymi różne wnęki czy zakamarki. Są to często też meble wielofunkcyjne, np. szafa jest tak skonstruowana, że pełni również rolę toaletki. Czasami w małych wnętrzach łóżko jest zamykane na dzień w szafie lub chowane poprzez wsunięcie pod szafę. Dzięki takim rozwiązaniom mieszkanie zyskuje dużo przestrzeni.

Wizualna strona minimalistycznych wnętrz

Jak już wspomniano wcześniej, wnętrza minimalistyczne są uporządkowane i ubogie w dodatki. Przez to czasami mogą sprawiać wrażenie nieprzytulnych, pozbawionych domowego klimatu. Wcale tak jednak być nie musi, ponieważ wszystko zależy od pomysłu na aranżację. Jeśli do takiego wnętrza wprowadzi się naturalne drewno, będzie ono działać na nie ocieplająco, nawet w swojej surowej odsłonie. Przykładowo do białej sterylnej kuchni z kamiennym blatem wystarczy wprowadzić kilka drewnianych elementów, takich jak drewniany parapet, deski do krojenia, czy pojemnik z drewnianymi łyżkami, czy szpatułkami, a cała kuchnia nabierze przytulnego charakteru. Świeże zioła w doniczkach dodadzą jeszcze więcej domowego klimatu. Na wizualny odbiór wnętrza bezpośredni wpływ ma kolorystyka. W minimalistycznej stylizacji nie ma krzykliwych barw. Czasem obserwuje się kontrasty bieli z czernią, przełamane szarościami, czy pastelami. W takich zestawieniach właśnie trzeba umiejętnie łączyć ze sobą odcienie, aby wnętrze nie wiało monotonią i zimnem, lecz subtelną elegancją. W takiej kolorystyce, szczególnie jeśli same meble nie są w naturalnym odcieniu drewna, ważna jest obecność innych drewnianych elementów, takich jak chociażby drewniany parapet, czy schody usytuowane w otwartej przestrzeni salonu. Jeśli w domu istnieje już żelbetowa konstrukcja schodów, można ocieplić ich wizerunek dokładając drewniane stopnie. W takim wydaniu schody z białymi podstopniami będą prawdziwą ozdobą. Znakomicie też w minimalistycznej przestrzeni o stonowanej kolorystyce zaprezentują się wijące schody dywanowe wykonane z litego dębowego drewna. Aby dobrze było widoczne ich piękno, lepiej zrezygnować z ciężkiej barierki. Transparentna szklana balustrada nie tylko nie zasłoni wijącego się drewnianego dywanu, ale też nie będzie wizualnie ograniczać przestrzeni i światła.

Urok minimalizmu docenią wszyscy, którzy lubią porządek, cenią jakość i potrzebują dobrze zorganizowanej przestrzeni do pracy i właściwego odpoczynku. Warto pomyśleć o takiej stylizacji zawsze, gdy obecny wystój przytłacza domowników i brakuje im życiowej przestrzeni. Czasem wystarczy pozbyć się zbędnych mebli, czy przedmiotów, a przy nowych inwestycjach, takich jak podłogi, schody, czy meble postawić na jakość i sprawdzonych producentów, a nie przypadkowe zakupy w sieciówkach. Trzeba pamiętać też, że dobry projekt wykorzystujący optymalnie powierzchnię mieszkania to podstawa każdego sukcesu w urządzeniu wnętrza.