Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię?
Nie bez powodu mawia się, że kuchnia to serce domu. To nie tylko miejsce przygotowywania posiłków, czy przechowywania żywności, ale i jej spożywania. Tu często toczy się życie rodzinne, prowadzone są rozmowy przy stole. Ważne, aby to szczególne miejsce w domu zaprojektować tak, aby było funkcjonalne, estetyczne i łatwe w utrzymaniu czystości. Niezależnie od przestrzeni, jaka jest przeznaczona na kuchnię, aby te warunki mogły być spełnione, w projektowaniu należy przestrzegać kilku zasad.
Jakimi zasadami warto kierować się w projektowaniu kuchni?
Zarówno mała, jak i duża kuchnia w zależności od tego, jak została zaprojektowana może sprzyjać wszelkim pracom kuchennym i spożywaniu posiłków lub je utrudniać. Oto kilka ważnych reguł, których przestrzeganie pozwoli zaprojektować kuchnię, która będzie dobrze służyła domownikom.
– wydzielenie stref w kuchni
Bez względu na to, czy kuchnia jest otwarta, czy zamknięta w celu dobrej organizacji przyszłej pracy warto wydzielić w niej strefy:
1. Strefa pierwsza najbliżej wejścia może być przeznaczona do przechowywania żywności. W niej będzie znajdować się spiżarnia, lodówka i blat, na który można wyłożyć produkty po przyniesieniu ze sklepu przed umieszczeniem w spiżarce lub lodówce.
2. Strefa druga przeznaczona do przygotowywania potraw powinna posiadać duży blat roboczy i być usytuowana w sąsiedztwie strefy ze zlewem, ponieważ część produktów przed przygotowaniem trzeba będzie umyć.
3. Strefa trzecia to miejsce na zlewozmywak, zmywarkę, a także suszarkę. Powinna się ona znajdować blisko strefy drugiej oraz strefy przechowywania naczyń, aby po umyciu łatwo można było je schować.
4. Strefa przechowywania naczyń musi być z jednej strony w pobliżu zmywarki, czy zlewozmywaka, a z drugiej kuchenki. Nie musi się to znajdować w jednym ciągu obok siebie. W sytuacji, gdy w kuchni jest wyspa z płytą grzewczą może być ona ustawiona naprzeciwko niej.
5. Strefa gotowania i pieczenia to przestrzeń, która zawiera kuchenkę lub płytę grzewczą, piekarnik, mikrofalówkę, grill i inne urządzenia do gotowania. Dobrze jeśli będzie ona położona w pobliżu strefy przechowywania naczyń. Lodówka ze względów technicznych nie powinna znajdować się za blisko niej, ale też nie można dopuścić, aby była zbyt oddalona.
6. Strefa spożywania posiłków występuje w kuchni najczęściej wtedy, gdy w domu nie ma jadalni. Jeśli kuchnia jest duża może nią być stół z krzesłami, a jeśli niewielka ale z wyspą kuchenną, wtedy do niej można dostawić hokery, a blat wyspy będzie jednocześnie pełnił rolę stołu. Jeżeli i na to nie ma miejsca, a w kuchni jest okno z widokiem na piękny krajobraz, warto stworzyć strefę jadalnianą przy nim. Wystarczy zamontować przy oknie szeroki drewniany parapet, który będzie jednocześnie stołem do spożywania posiłków dla jednej lub dwóch osób, które zasiądą przy nim na krzesłach lub hokerach w zależności od tego, czy okno jest położone nisko, czy wysoko.
– unikanie usytuowania zlewozmywaka lub płyty grzewczej w narożnikach
Jeśli płytę grzewczą ustawi się w narożniku będzie trudny dostęp do gotowanych potraw i utrudnione zdejmowania gorących garnków z kuchenki. Podobnie utrudnione może być zmywanie, jeśli ustawi się w takiej pozycji zlewozmywak.
– zachowanie odstępu między kuchenką, a zlewozmywakiem
Jest to konieczne dla zachowania bezpieczeństwa i ułatwienia pracy w kuchni. Kiedy zdejmuje się gorący garnek z potrawą, powinien być koło kuchenki przynajmniej niewielki blat roboczy, żeby można było go na nim odstawić.
– dobre oświetlenie nad blatem
Dobre oświetlenie nad blatem roboczym, gdzie przygotowuje się potrawy, to podstawa. Często górne źródło światła jest niewystarczające jeśli kuchnia jest duża i dobrze jest zadbać o dodatkowe bezpośrednio nad obszarem roboczym.
– właściwie rozmieszczone gniazdka
Przy projektowaniu kuchni dobrze jest dokładnie zaplanować, gdzie będą stały sprzęty, które wymagają podłączenia do prądu i w pobliżu zamontować gniazdka.
Szafki kuchenne z sieciówki, czy meble na wymiar?
Jeśli kuchnia jest duża i ma tradycyjny kształt prostokąta czy kwadratu można kupić meble gotowe. Jeśli jednak posiada ona wnęki, skosy, czy inne zakamarki warto zamówić meble na wymiar. Jest to korzystne także w małej kuchni, kiedy liczy się funkcjonalne wykorzystanie każdego metra przestrzeni. Dobrymi rozwiązaniami w małych kuchniach są wąskie szafy pod sam sufit lub dwa rzędy górnych szafek jeden nad drugim. Ważna jest też kolorystyka, która optycznie pomieszczenie powiększy. Najlepiej sprawdzą się w takiej sytuacji meble białe, które ocieplą wizualnie drewniane blaty.
Optymalne wykorzystanie przestrzeni, czyli kuchnia lub spiżarnia pod schodami
Obecne wnętrza projektuje się tak, aby zostawało jak najwięcej otwartej przestrzeni. Schodów w domu już nie lokalizuje się w zamkniętych klatkach schodowych, lecz są częścią salonu, kuchni, czy połączonego z nimi holu. Jeśli powierzchnia domu jest niewielka można ją wykorzystać umieszczając częściowo kuchnię pod schodami. Nie da się tego zrobić jeśli schody posiadają monolityczną konstrukcję betonową, ale w przypadku schodów samonośnych, przestrzeń pod nimi można zagospodarować. W tym wypadku najkorzystniejszą opcją będzie zamówienie mebli kuchennych na wymiar. Dolne szafki kuchenne pod schodami mogą zostać zaprojektowane tak, aby wykorzystać całą przestrzeń. W najniższych partiach pod schodami można umieścić szuflady na akcesoria kuchenne, czy kosze na odpady. Szafki górne w tej sytuacji mogą zastąpić drewniane półki. Konieczne będą też dodatkowe źródła światła, które dobrze doświetlą przestrzeń.
Spiżarnia pod schodami to również dobry pomysł na wykorzystanie przestrzeni. Najłatwiej będzie ją zrobić jeśli w domu wykonane są schody dywanowe bez widocznych mocowań. Pod każdym stopniem umieścić można wysuwane szuflady o szerokości schodowego stopnia i głębokości na całą szerokość schodów. W ten sposób w wyższych partiach pod schodami wysuwane szuflady będą jednocześnie regałami z półkami, na których można ustawiać przetwory.